Новини публікуються мовою оригіналу

ВАСУ в постанові від 28.10.2015 р. № К/800/28606/14 не погодився із судами попередніх інстанцій щодо документального підтвердження статусу суб’єкта незалежної професійної діяльності.

Нагадаємо: відповідно до п. 178.5 ПКУ, під час виплати суб’єктами господарювання — податковими агентами фізособам, які провадять незалежну професійну діяльність, доходів, безпосередньо пов’язаних із такою діяльністю, ПДФО у джерела виплати не утримується при наданні такою фізособою копії довідки про взяття її на податковий облік як фізособи, яка провадить незалежну професійну діяльність.

За висновком судів попередніх інстанцій, у межах указаної норми наявність у адвоката та нотаріуса реєстрації в органах державної податкової служби є достатньою підставою для звільнення позивача від обов'язку утримувати податок на доходи фізичних осіб при виплаті цим особам доходу, адже формальна відсутність відповідної довідки не може розглядатись як перешкода для застосування положень п. 178.5 ПКУ (інше тлумачення цієї норми призвело б до подвійного оподаткування тих самих доходів).

Утім колегія суддів ВАСУ не погоджується з наведеним тлумаченням аналізованої норми. Адже у п. 178.5 ПКУ законодавець наголосив на необхідності надання фізичною особою копії довідки про взяття її на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, а не власне на факті реєстрації такої особи в податковому органі.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»