Новини публікуються мовою оригіналу

ДФСУ в листі від 28.10.2015 р. № 22799/6/99-99-19-02-02-15 розглянула питання щодо визнання товарообмінними (бартерними) операціями операцій у разі припинення дебіторської та кредиторської заборгованості двох підприємств зі сплати коштів за різними договорами зарахуванням однорідних вимог (у т.ч. за договорами у сфері ЗЕД).

Зокрема, податківці повідомляють: починаючи із 29.08.2014 р. у зв’язку із запровадженням вимоги щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті з-за кордону в розмірі 100% уповноважені банки не можуть знімати з контролю експортні операції клієнтів на підставі документів про припинення зобов’язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог.

Окрім того, наведено дві основні умови визнання операції в галузі зовнішньоекономічної діяльності товарообмінною (бартерною) операцією, а саме:

  • операція в галузі зовнішньоекономічної діяльності є товарообмінною (бартерною) операцією за умови, якщо зазначена операція обов’язково оформлена бартерним договором і збалансована за вартістю (ст. 1 Закону України «Про регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності» від 23.12.1998 р. № 351-XIV);
  • відповідно до пп. 14.1.10 ПКУ, бартерна (товарообмінна) операція — господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору.

Отже, відповідь податківців негативна, оскільки не дозволяє проводити взаємозалік заборгованостей за різними договорами як бартерну операцію.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»