Новини публікуються мовою оригіналу

У листі від 26.10.2015 р. № 16180/10/26-15-15-09 фахівці ГУ ДФС у м. Києві розглянули коригування податкових зобов’язань постачальником при поверненні авансу за неотриманий товар неплатнику ПДВ у зв’язку з розірванням договору.

Контролери спочатку нагадують: зменшення суми податкових зобов’язань із ПДВ постачальника при зміні суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у т.ч. при перегляді цін, пов’язаних із гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону чи договору (п. 192.2 ПКУ).

Далі податківці наголошують: повернення авансу за неотриманий товар і перегляд ціни на товар розглядаються як різні операції як цивільно-правовим, так і податковим законодавством. При поверненні авансу у зв’язку з розірванням угоди купівлі-продажу операція з постачання товару не відбудеться. Тому й об’єкт оподаткування в постачальника відсутній.

Насамкінець, фахівцями ДФСУ зроблено такий висновок:

якщо продавцем — платником ПДВ на дату отримання авансової оплати від неплатника ПДВ були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі сталися обставини, внаслідок яких неможливо виконати умови договору постачання товарів/послуг чи відбулася зміна умов договору, у результаті якої постачання товарів/послуг скасовано, а аванс повернено, то продавець — платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.

При цьому постачальник не видає покупцю такий розрахунок коригування, але обов’язково реєструє документ у ЄРПН.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»