Новини публікуються мовою оригіналу

Головне управлінням ДФС у Полтавській області в листі від 22.10.2015 p. № 795/10/16-31-15-01-38 розглянуло питання щодо оподаткування операцій із безоплатного постачання товарів/послуг, основних засобів сільськогосподарського підприємства.

Податківці стверджують:

  • при безоплатному переданні товарів, робіт, послуг, необоротних активів платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до п. 198.5 «г» ПКУ, виходячи з бази оподаткування, визначеної згідно з п. 189.1 ПКУ, якщо під час їх придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту;
  • податкові зобов’язання, що виникли в сільськогосподарського підприємства — суб’єкта спеціального режиму оподаткування у зв’язку з постачанням сільськогосподарських товарів/послуг відображаються в ряд. 1.1 декларації 0121–0123 виходячи з їх договірної ціни. При цьому сума перевищення ціни придбання/собівартості самостійно виготовлених сільськогосподарських товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання відображається в декларації 0110.

Зокрема безоплатне передання товарів передбачає, що договірна вартість дорівнює нулю, тому й податкові зобов’язання з ПДВ за такою операцією дорівнюють також нулю (якщо це неконтрольована операція). Але оскільки безоплатне передання товарів, робіт, послуг не відноситься до господарської діяльності підприємства (оскільки вона не спрямована на отримання доходу), то тут діє норма п. 198.51 ПКУ.

1Платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, і скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду й зареєструвати в ЄРПН у строки, установлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Тож податківці зазначають: платник ПДВ зобов’язаний скласти й зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на суму перевищення ціни придбання/собівартості самостійно виготовлених сільськогосподарських товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання (не надається отримувачу товарів/послуг). Таку податкову накладну, фіскали рекомендують відображати в складі декларації 1001, оскільки вона не стосується господарської діяльності підприємства.

Окрім того, при здійсненні операції з безоплатного постачання товарів/послуг, основних засобів у ряд. «Форма проведених розрахунків» податкової накладної, яка виписується при здійсненні таких операцій, платник податку зазначає «без оплати».

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»