Новини публікуються мовою оригіналу

ДФСУ в листі від 28.10.2015 р. № 22839/6/99-99-19-03-02-15 розглянула звернення платника податку щодо порядку обкладення ПДВ операції з перерахування коштів у вигляді гарантійного внеску за договором оренди та дійшла таких висновків.

Якщо умовами договору оренди передбачено, що кошти у вигляді гарантійних платежів (внесків) зараховуються в оплату лізингових (орендних) платежів, то сума гарантійних платежів (внесків) збільшує базу обкладення ПДВ в орендодавця.

При цьому податкові зобов’язання в орендодавця та податковий кредит в орендаря визначаються на дату події, що відбулася раніше (п. 187.1 ПКУ):

  • зарахування коштів від покупця на банківський рахунок/у касу;
  • відвантаження товарів/робіт/послуг.

Якщо ж умовами договору оренди передбачено, що гарантійні платежі (внески) виконують винятково функцію засобу забезпечення виконання зобов’язань і підлягають поверненню орендарю наприкінці строку дії договору, то сума гарантійних платежів (внесків) не збільшує базу обкладення ПДВ в орендодавця. Податкові зобов’язання орендодавцем та податковий кредит орендарем при отриманні/перерахуванні такого гарантійного платежу не визначаються.

Коли ж гарантійний платіж (внесок) спочатку виконував функцію засобу забезпечення виконання зобов’язань за договором, а потім спрямовується в рахунок оплати лізингових (орендних) платежів, що має бути обумовлено додатковою угодою до договору, то на дату зміни напряму використання гарантійного платежу (внеску) (дата укладення додаткової угоди до договору) орендодавець повинен нарахувати податкові зобов’язання на суму отриманих гарантійних платежів (внесків), а орендар на зазначену дату матиме право на формування податкового кредиту за умови реєстрації податкової накладної в ЄРПН і виконання інших правил щодо формування податкового кредиту, установлених ПКУ.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»