Міндоходів випустив цікавий лист. У ньому поважне відомство описало те, як податківці контролюватимуть готівкові обмеження. Йдеться про ліміт добового розрахунку в 10000 грн та в 150000 грн. Для контролю за дотриманням підприємствами (підприємцями) цих обмежень під час готівкових розрахунків між підприємствами (підприємцями) і фізичними особами перевіряються розрахункові операції конкретного підприємства (підприємця).

Для перевірки використовуються касові та розрахункові документи підприємства (підприємця) (касова книга, касові ордери, журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, звіти працівників щодо витрачання підзвітних сум), а також документи, що підтверджують здійснені покупцем (замовником) витрати готівки під час придбання товарів, оплати наданих послуг і виконаних робіт (касові та товарні чеки, розрахункові квитанції, квитанції до прибуткових касових ордерів, інші розрахункові документи, а також рахунки-фактури, податкові накладні, договори на поставку продукції, надання послуг, виконання робіт, товарно-транспортні накладні тощо).

Під час перевірки підприємства (підприємця) аналізуються записи в касовій книзі, книзі обліку придбаних товарів (виконаних робіт, наданих послуг), дані касових ордерів, звітів підзвітних осіб та інших підтвердних документів.

У листі чітко згадуються зміни з 1 вересня, але далі абсолютно нелогічним шматком тексту міститься механізм покарання, уже не передбачений нормативними документами.

Якщо готівкові розрахунки підприємства (підприємців) перевищують установлену граничну суму, то надлишкова їх сума додається розрахунково до фактичних залишків готівки в касі платника готівки одноразово (того самого дня, у який було здійснено цю операцію), а одержана сума порівнюється із затвердженим лімітом каси. Зазначені обмеження стосуються всіх видів операцій із готівкою, пов’язаних як з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг), так і з позареалізаційними операціями.

Можливо, Міндоходів щось наплутав, адже цей механізм вилучено із законодавства згаданими вище змінами. Чи ж це такий собі новий спосіб наповнити штрафами бюджет? Проте у фізосіб і підприємців такої речі, як «ліміт каси», немає взагалі! Тож і взяти з них у такий спосіб гроші — нереально. Та й узагалі, встановити такий штраф листом для обов’язкового використання під час здійснення перевірок суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахунки за готівку, нонсенс.

Лист Міндоходів «Щодо застосування штрафів за перевищення граничної суми готівкових розрахунків» від 28.08.2013 р. № 16331/7/99-99-22-01-03-17/1008

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»