На офіційному веб-сайті МОН України розміщені програми навчання для школярів. Аби успішно пройти ці програми, потрібні відповідні підручники. На них має бути один із грифів:
- «Затверджено Міністерством освіти і науки України»;
- «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України»;
- «Схвалено для використання у загальноосвітніх навчальних закладах».
На звороті титульного аркуша навчального видання вказуються номер і дата листа чи наказу МОН України, яким надано гриф, або номер і дата листа-підтвердження Інституту інноваційних технологій і змісту освіти про схвалення для використання в загальноосвітніх навчальних закладах.
Такі заходи пов’язані з тим, що окремі видавництва вводять споживачів в оману, фальсифікуючи інформацію щодо отримання навчальною літературою відповідних грифів МОН України. Для цього на титульних сторінках навчальних видань розміщують такі оманливі написи:
- «Посібник підготовлений відповідно до навчальної програми, затвердженої Міністерством освіти і науки України»;
- «Посібник розроблений до підручника, який затверджений (рекомендований) Міністерством освіти і науки України»;
- «Посібник схвалений предметною комісією»;
- «Схвалено до використання в загальноосвітніх навчальних закладах Вченою радою того чи іншого вищого навчального закладу».
Водночас слід зауважити, що навчальні посібники для учнів 1-х, 2-х та 5-х класів загальноосвітніх навчальних закладів, видані раніше 2012 року, надалі використовуватися в навчально-виховному процесі не можуть. Адже вони вже не відповідають новим навчальним програмам.
Персональну відповідальність за використання в навчально-виховному процесі невідповідної навчальної літератури покладено на керівників загальноосвітніх навчальних закладів.