Новини публікуються мовою оригіналу

Мін’юсту адресували запитання: які заходи мають здійснити посадові особи підприємства в разі руйнування майна суб'єкта господарювання (наприклад, оглянути об'єкт, оцінити збиток і ступінь пошкоджень, що виникли, визначити можливість подальшої (приміром, часткової) експлуатації об'єкта, задокументувати, що сталося)? У випадку відсутності керівника підприємства, чи має право головний бухгалтер самостійно прийняти рішення про такий огляд?

На ці запитання міністерство в листі від 04.06.2015 р. № 5777-0-4-15/8.1 не надало чітких відповідей, пославшись лише на окремі норми законодавства.

Підприємства, які розміщені на тимчасово окупованій території та/або на території проведення АТО чи структурні підрозділи (відокремлене майно) яких перебувають на такій території, проводять інвентаризацію в разі можливості безпечного й безперешкодного доступу вповноважених осіб до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, у яких відображені зобов'язання та власний капітал підприємств.

У річній фінансовій звітності інформація про активи, до яких неможливо забезпечити безпечний і безперешкодний доступ, та зобов'язання і власний капітал, які не можуть бути документально підтверджені у зв'язку з відсутністю доступу до відповідних первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, відображається за даними бухгалтерського обліку.

Мінекономрозвитку в листі від 19.06.2015 р. № 2731-10/19791-07 наголошує: Законами України «Про боротьбу з тероризмом», «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не передбачено спеціального механізму й порядку інвентаризації, визначення розміру збитку, списання майна суб'єктів господарювання, яке було знищено (пошкоджено) в зоні проведення АТО.

При цьому списання майна, виявленого в результаті інвентаризації як нестача, здійснюється після відшкодування його вартості, окрім випадків, коли здійснити таке відшкодування неможливо.

Для виявлення нестачі майна обов'язковою умовою є його інвентаризація та, відповідно, доступ до об'єктів, а також належним чином підтверджені факти вилучення майна озброєними формуваннями, його знищення й пошкодження. Зважаючи на ситуацію, що склалася в Донецькій і Луганській областях, виконання вказаної умови є проблематичним.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»