Мінрегіонбуд розробив проект закону, яким вводиться поняття «вузол комерційного обліку теплової енергії, води, водовідведення». Це такий собі комплект засобів вимірювальної техніки, що призначені для вимірювання обсягів теплової енергії, об’ємів спожитої води, об’ємів відведених вод і технічної реєстрації результатів вимірювання, а також обладнання, необхідне для влаштування вузла комерційного обліку. Обов’язок встановлення таких вузлів комерційного обліку та їх збереження покладається на споживачів!

Водночас проект передбачає, що новобудови вводяться в експлуатацію лише за наявності вузлів комерційного обліку.

Витрати на техобслуговування, повірку та ремонт комплекту засобів вимірювальної техніки несуть суб’єкти господарювання, у власності чи господарському віданні яких перебувають такі вузли обліку (ЖЕКи, ОСББ, підприємства, організації та установи).

А щоб переконати всіх, що встановлення такого об’єкту піде на благо, пішли стопами колоритного управбуду з к/ф «Діамантова рука»: у кого його не буде, тому відключать тепло та водопостачання. Разом із тим зможуть виписати й адмінштраф.

У Законі пропонується дати кілька років на розкачку. По теплолічильникам для юридичних осіб, що здійснюють управління багатоквартирним будинком, — до 01.01.2018 р., для інших споживачів — з 01.01.2017 р. По водолічильникам для юридичних осіб, що здійснюють управління багатоквартирним будинком, — до 01.01.2017 р., а для інших споживачів — до 01.01.2016 р.

А в кого є особисті теплолічильники — мають оплачувати вартість послуги з централізованого теплопостачання в квартири. А щоб економія не сильно муляла кишені, їм розрахують на додачу за методикою частку теплової енергії, використаної на опалення місць загального користування багатоквартирного будинку.

Тим, хто вирішить зайнятися встановленням вузлів комерційного обліку, необхідно подбати про ліцензію на провадження господарської діяльності, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури.

Що відсутнє в проекті — пільги на встановлення чи проектування. Не секрет, що можна було би розробити універсальний типовий проект на розміщення такого комплексу, адже більшість будинків — типові. Та, схоже, міністерству це не цікаво. Разом із тим відсутні натяки на граничні націнки чи будь-яке держрегулювання цін на таке обладнання.

Така програма з обліку тепла в принципі має бути вигідною споживачам, але лише разом із заходами щодо утеплення будинків чи хоча б натяками на таку держпрограму. Насамкінець цілком можемо отримати ситуацію, коли будуть лічильники, та без змоги регулювати температуру у когось, зрештою, буде індивідуальна «сауна», а в когось — ледь теплі батареї…

Проект Закону України «Про комерційний облік теплової енергії, води та водовідведення у сфері комунальних послуг»

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»