Вищий господарський суд України нагадує, що обмеження пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ відповідно до Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань» від 22.11.1996 р. № 543/96-ВР (далі — Закон) поширюється лише на грошові зобов’язання підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності й господарювання та фізосіб — суб’єктів підприємницької діяльності (підприємців). Такий перелік є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню.

Як наслідок, Конституційний суд України рекомендує Верховній Раді України врегулювати питання щодо встановлення справедливого розміру неустойки за прострочення виконання позичальниками-фізособами грошових зобов’язань у відносинах споживчого кредитування.

Водночас слід враховувати, що у відносинах споживчого кредитування виконання зобов’язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком (ч. 1 ст. 546 ЦКУ). Та з урахуванням того, що особа споживача в таких відносинах вважається слабкою стороною в договорі та підлягає особливому правовому захисту з урахуванням принципів справедливості, добросовісності й розумності.

Нагадаємо: про те, чи діє обмеження розміру пені на правовідносини між фізособами, ми вже повідомляли тут.

Інформаційний лист Вищого господарського суду України
«Про рішення Конституційного суду України у справі щодо офіційного тлумачення положень другого речення преамбули Закону України  «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань» від 29.08.2013 р. № 01-06/1237/2013

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»