Новини публікуються мовою оригіналу

Ураховуючи актуальність проблеми подання державному реєстратору відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи професійними спілками, їх організаціями й об'єднаннями, а також неодноразові зміни в законодавстві з окресленого питання, Федерація профспілок України на своєму сайті навела відповіді на найпоширеніші запитання, що надходять до неї щодо цього.

3. Чи повинна первинна профспілкова організація, яка має статус юридичної особи, подавати державному реєстратору відомості про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи чи про їх відсутність?

Відповідь: Ні, не повинна.

4. Чи повинні подавати державному реєстратору відомості про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) інші організації профспілки, визначені Статутом профспілки, які мають статус юридичних осіб? Як це відбувається?

Відповідь: Професійні спілки, їх організації, засновниками (учасниками) яких є юридичні особи, повинні подавати відомості про відсутність кінцевого бенефіціарного власника (контролера) шляхом подання заяви довільної форми (супровідного листа) і заповненої реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР (форма 4).

5. Куди подаються зазначені відомості?

Відповідь: Зазначені відомості подаються до Міністерства юстиції України, відповідного структурного підрозділу головного територіального управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (за місцем легалізації).

7. Яка відповідальність настає за невиконання вимог Закону № 1701 стосовно подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи?

Відповідь: Відповідно до ч. 5 ст. 16611 Кодексу про адміністративні правопорушення України, неподання юридичною особою державному реєстратору, передбаченої Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» інформації про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи — тягне за собою накладення на керівника юридичної особи чи особу, уповноважену діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), штрафу від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Слід зазначити, що чинним законодавством не встановлено відповідальності за неподання відомостей про відсутність кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи.

8. Чи може первинна профспілкова організація «підстрахуватися» і також подати державному реєстратору відомості про відсутність у неї кінцевого бенефіціарного власника (контролера)?

Відповідь: Зважаючи на відсутність офіційних роз’яснень і практики застосування положень Закону № 1701 (оскільки строк подання відомостей спливає лише 25.09.2015 р.), із метою уникнення випадків покладення за формальними ознаками на керівників профспілкових організацій адміністративної відповідальності за невиконання вимог Закону № 1701, а також для забезпечення презумпції добросовісності профспілкова організація, яка має статус юридичної особи, має право подати до відповідного органу Міністерства юстиції України за місцем легалізації (реєстрації) супровідний лист і заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (форма 4) із зазначенням відомостей про відсутність кінцевого бенефіціарного власника).

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»