З 1 липня 2013 року платниками ЄСВ є, зокрема, особи, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами й отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами (п. 11 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ, єдиний внесок нараховується на суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами підприємствами, установами, організаціями, які використовують найману працю та виплачують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами.

Тобто до 01.07.2013 р. на суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами ЄСВ не нараховувався.

Разом із тим відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону про ЄСВ єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в ч.ч. 1 і 2 цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

Отже, сума допомоги по вагітності та пологах, нарахована до набрання чинності Законом № 231-VI та виплачена після 01.07.2013 р., не є базою нарахування ЄСВ.

Така відповідь прозвучала в ЄБПЗ (підкатегорія 301.03), розміщеній на офіційному сайті Міндоходів.
Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»