Під час посвідчення правочинів нотаріус визначає обсяг цивільної право- та дієздатності осіб, які беруть участь у справі. У такому випадку нотаріус може вимагати від клієнта витяг з Держреєстру. Більше того, він має це зробити, аби перевірити обсяг цивільної правоздатності та дієздатності юрособи, від імені якої діє той чи інший уповноважений орган чи посадова особа.

Під час перевірки цивільної правоздатності та дієздатності юрособи нотаріус зобов’язаний ознайомитися з установчими документами, інформацією про юрособу, що міститься в Держреєстрі, і перевірити, чи відповідає нотаріальна дія, яка вчиняється, обсягу її цивільної правоздатності та дієздатності. У разі наявності в нотаріуса сумнівів щодо поданих документів він може витребувати від такої юрособи, держреєстратора, Податкової чи інших органів, установ і фізичних осіб додаткові відомості або документи.

Нагадаємо: з відомостями, що містяться в Держреєстрі, нотаріус може безкоштовно ознайомитися на офіційному веб-сайті Державної реєстраційної служби України шляхом пошуку та перегляду необхідної інформації.

Проте інформація на сайті ДРСУ не містить відомостей, що зазначаються під час формування розширеного витягу, потреба в якому може виникнути при вчиненні нотаріальної дії для визначення об’єктивної інформації про цивільну правоздатність і дієздатність юрособи та правочинності дій, пов’язаних з нею.

Враховуючи, що отримання доступу нотаріусів до Держреєстру є добровільним, не всі нотаріуси отримали його. Тому на вимогу нотаріуса під час посвідчення правочинів доведеться надати витяг з реєстру, адже нотаріус зобов’язаний перевірити обсяг правоздатності та дієздатності юрособи шляхом вивчення інформації про такого клієнта, зокрема, й тої, що міститься в Держреєстрі, шляхом витребування витягу.

Лист Мін’юсту від 08.08.2013 р. № 8303-0-2613/13.1

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»