Новини публікуються мовою оригіналу

У зв'язку із надходженням численних звернень щодо закупівлі природного газу Мінекономрозвитку надало роз’яснення від 16.07.2015 р. № 3303-05/23226-06.

1. На кожній окремій території діє лише один постачальник природного газу за регульованим тарифом, з яким споживачі (у т.ч. — бюджетні установи та організації) можуть укласти договір на постачання природного газу за регульованим тарифом. При цьому суб'єкти ринку природного газу провадять свою діяльність на підставі договорів (контрактів), що укладаються відповідно до законодавства.

2. Переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток, зокрема, у разі відсутності конкуренції (у т.ч. — із технічних причин) на відповідному ринку, унаслідок чого договір про закупівлю може бути укладено лише з одним постачальником за відсутності альтернативи.

3. Відповідно до Типового договору на постачання природного газу за регульованим тарифом, затверджено постановою НКРЕКП від 22.01.2015 р. № 35, договір укладається між трьома суб'єктами ринку природного газу — постачальником природного газу за регульованим тарифом, газорозподільним/газотранспортним підприємством і споживачем природного газу (юридична особа/фізична особа — підприємець).

4. Згідно із термінами та визначеннями Типового договору, природний газ (природний газ, нафтовий (попутний) газ, газ (метан) вугільних родовищ і газ сланцевих товщ) є товарною продукцією. У разі якщо при здійсненні замовником закупівлі товарів передбачається також закупівля послуги (послуг), пов'язаної з поставкою товару (зокрема, послуги з транспортування, установки, монтажу, наладки, інсталяції програмного забезпечення, навчання персоналу тощо), предметом закупівлі в такому разі є товари за умови, якщо вартість такої послуги (таких послуг) не перевищує вартості самих товарів.

Отже, відповідно до Типового договору, споживач оплачує постачальнику вартість газу як товару й наданих послуг із постачання, транспортування та розподілу природного газу на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника.

5. Згідно із ч. 3 ст. 631 ЦКУ, сторони можуть установити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

Таким чином, оскільки газопостачальні підприємства, утворені в результаті відокремлення діяльності з розподілу та постачання природного газу, отримали в НКРЕКП ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом із 01.07.2015 р. та ураховуючи ч. 3 ст. 631 ЦКУ, у разі укладення договору про закупівлю за результатом проведення переговорної процедури закупівлі сторони можуть установити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»