Новини публікуються мовою оригіналу

Нещодавно з платниками податків, фахівцями ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві була проведена зустріч, основні роз’яснення якої були присвячені темі сплати військового збору та змін до законодавства по єдиному внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Заступник начальника ДПІ Олена Шевченко та заступник начальника управління доходів і зборів із фізичних осіб Світлана Пелих разом із присутніми проаналізували зміни та новації законодавства по єдиному внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Як зауважила Олена Шевченко, згідно із новим п. 95, платники єдиного внеску до 31 грудня 2015 року нарахування заробітної плати (доходів) фізичним особам та/або нарахування винагороди за цивільно-правовими договорами, оплата допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомога у зв’язку з вагітністю та пологами розмір єдиного внеску (встановлений ч. 5 та абз. 2 ч. 6 ст. 8 Закону № 2464 для платників єдиного внеску, визначених в абз.абз. 2, 3, 4 та 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону) застосовується з понижуючим коефіцієнтом. Це можливо,  якщо платником виконуються умови застосування понижуючого коефіцієнту:

- база нарахування ЄСВ із розрахунку на одну застраховану особу в звітному місяці збільшилась на 20% і більше порівняно із середньомісячною базою нарахування ЄСВ платника за 2014 рік;

- після застосування коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу у звітному місяці становитиме не менше ніж середньомісячний платіж на одну застраховану особу платника за 2014 рік;

- кількість застрахованих осіб у звітному місяці, яким нараховано виплати, не перевищує 200% середньомісячної кількості застрахованих осіб платника за 2014 рік. Ця умова не стосується осіб-підприємців і фізичних осіб, які забезпечують себе роботою самостійно.

Коефіцієнт застосовується при нарахуванні зарплати фізичним особам як за основним, так і не за основним місцем роботи. Під час розрахунку коефіцієнта показники за 2014 рік визначаються на підставі звітності з ЄСВ. У разі застосування коефіцієнта необхідно зазначити про це у звіті.

У разі якщо платник ЄСВ, який застосував коефіцієнт, не сплатив нарахований ЄСВ у встановлені строки, він втрачає право в майбутньому застосовувати коефіцієнт до повної сплати заборгованості.

Також на зустрічі розглядалось питання сплати та звітності по військовому збору. Світлана Пелих зосередила увагу присутніх фізичних осіб — підприємців на тому, що об’єктом оподаткування військовим збором доходів фізосіб-підприємців є доходи, визначені у ст. 163 ПКУ (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ). До об’єкту оподаткування, зокрема, належить загальний річний оподатковуваний дохід.

Відповідно до пп. 164.1.3 ст. 164 ПКУ, загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізособою-підприємцем від провадження господарської діяльності згідно зі ст. 177 ПКУ.

Своєю чергою, об’єктом оподаткування фізособи-підприємця є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій і не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю фізособи-підприємця (п. 177.2 ПКУ).

Отже, фізособи-підприємці, крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір у розмірі 1,5% чистого оподатковуваного доходу, відображають у річній податковій декларації та сплачують у строки, передбачені для сплати ПДФО за відповідний період.

Зауважимо, що першим звітним податковим періодом для нарахування військового збору з доходів фізосіб-підприємців є 2015 рік. Строк його сплати — до 19 лютого 2016 року.

Наостанок податківці висловили надію, що сумлінність сплати податків буде пріоритетною в господарській діяльності платників податків.

ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»