Новини публікуються мовою оригіналу

Складовою системних реформ в Україні є зміна підходів до сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок), який є одним із основних чинників навантаження на фонд оплати праці роботодавця.

Згідно із Законом України від 28.12.2014 р. № 77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» (даліЗакон № 77), який набрав чинності з 1 січня 2015 року, п. 3 р. ІI «Прикінцевих та перехідних положень» платникам, зазначеним в абз. 2 і абз. 3 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 (тобто  роботодавцям), надається право на зниження навантаження на фонд оплати праці.

Єдиний внесок для роботодавців зменшується з 41% до 16,4%, якщо вони відповідатимуть таким умовам:

1) загальна база нарахування єдиного внеску за місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) та/або винагорода за цивільно-правовими договорами, у 2,5 рази чи більше перевищує загальну середньомісячну базу нарахування єдиного внеску платника за 2014 рік; у разі якщо загальна база нарахування єдиного внеску не перевищує в 2,5 рази чи більше загальну середньомісячну базу нарахування єдиного внеску платника за 2014 рік, платник замість коефіцієнта 0,4 застосовує коефіцієнт, що розраховується шляхом ділення загальної середньомісячної бази нарахування єдиного внеску платника за 2014 рік на загальну базу нарахування єдиного внеску за місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) та/або винагорода за цивільно-правовими договорами (але в будь-якому разі коефіцієнт не може бути менше ніж 0,4);

2) середня заробітна плата по підприємству збільшилася мінімум на 30 відсотків порівняно з середньою заробітною платою за 2014 рік;

3) середній платіж на одну застраховану особу після застосування коефіцієнта становитиме не менше ніж 700 гривень;

4) середня заробітна плата по підприємству становитиме не менше ніж три мінімальні заробітні плати.

Статтею 8 Закону України від 28.12.2014 р. № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» мінімальну заробітну плату у 2015 році встановлено у місячному розмірі: з 1 січня — 1218  гривень, із 1 грудня — 1378 гривень.

Також необхідне порівняння із загальною середньомісячною базою нарахування єдиного внеску платника за 2014 рік, тому застосовувати понижуючий коефіцієнт зможуть лише платники, які вели діяльність і нараховували заробітну плату протягом усього 2014 року.

Таким чином, тільки при одночасному дотриманні всіх зазначених умов роботодавець отримує право на застосування до ставки єдиного внеску понижуючого коефіцієнта, який у 2015 році може становити від 0,4 до 0,99 залежно від того, наскільки збільшилася база нарахування єдиного внеску за місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) та/або винагорода за цивільно-правовим договором, порівняно із загальною середньомісячною базою нарахування єдиного внеску платника за 2014 рік.

ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»