Новини публікуються мовою оригіналу

Мінсоцполітики в листі від 25.02.2015 р. № 76/13/116-15 розставило акценти стосовно нюансів надання соціальної відпустки працівникам, які мають дітей.

1. Одинока мати, яка виховує двох дітей віком до 15 років, має право на додаткову соціальну відпустку за підставою «одинока мати» та «жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років» тривалістю 17 календарних днів.

2. Право на додаткову відпустку мають такі одинокі матері: жінка, яка не перебуває в шлюбі й у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини чи запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдова; жінка, що виховує дитину без батька (у тому числі — і розлучена жінка, котра виховує дитину без батька).

Проблема виникає із наданням такої відпустки розлученій жінці, жінці, яка виховує дитину без батька, зокрема й жінці, що народила дитину, не перебуваючи в зареєстрованому шлюбі, і при цьому батько визнав дитину, та жінці, котра вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не всиновлена, оскільки батько в дитини є і в багатьох випадках спілкується з нею та бере участь у вихованні.

Чинне законодавство не містить конкретного переліку документів, які має пред’явити жінка, що виховує дитину без батька, для отримання додаткової соціальної відпустки.

Зокрема, одним із таких документів, наприклад, може бути: рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав; ухвала суду чи постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів; акт, складений соціально-побутовою комісією, створеною первинною профспілковою організацією чи будь-якою іншою комісією, утвореною на підприємстві, в установі, організації, або акт дослідження комітетом самоорганізації населення, в якому зі слів сусідів (за наявності їх підписів у акті) підтверджується факт відсутності участі батька у вихованні дитини; довідка зі школи про те, що батько не бере участі у вихованні дитини (не спілкується із вчителями, не забирає дитину додому, не бере участі в батьківських зборах) тощо.

3. Зазначена відпустка є соціальною й надається в будь-який час календарного року, незалежно від відпрацьованого часу та часу народження дитини, до чи після. Працівник також не втрачає право на неї в році смерті дитини або досягнення нею граничного віку для її надання. Але право на неї має лише жінка, яка працює. Тому реалізувати своє право на використання цієї відпустки вона може за умови, якщо на день початку відпустки має стаж роботи в рахунок року, за який просить надати їй відпустку, тривалістю хоча б один день.

4. Одинока мати, яка виховує дочку віком 17 років, утрачає право на таку відпустку в році реєстрації дочкою шлюбу чи наявності відповідного рішення про надання їй повної цивільної дієздатності.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»