Новини публікуються мовою оригіналу

Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхування, затверджений постановою від 26.09.2001 р. № 1266 (далі Порядок № 1266), викладено в новій редакції постановою КМУ від 26.06.2015 р. № 439 (даліПорядок № 439), і тепер алгоритм розрахунку середньої зарплати істотно змінився.

1. Розрахунковий період при розрахунку середньої зарплати для страхових випадків, що настали починаючи із 04.07.2015 р., становить 12 календарних місяців (було — 6). Окрім того, до не відпрацьованого з поважних причин  часу тепер віднесли періоди відпусток без збереження зарплати (без прив’язки до законодавчих підстав для надання таких відпусткок).

2. Оплаті підлягають календарні дні (а не робочі, як було раніше) тимчасової непрацездатності, відпустки по вагітності та пологах і в інших страхових випадках (п. 2 Порядку № 439).

3. Середньоденну зарплату застосовують для всіх страхових виплат, у т.ч.  якщо працівник трудиться неповний робочий день і коли облік робочого часу ведеться в годинах.  Середньомісячну зарплату визначають, перемноживши середньоденну зарплату на 30,44 (п. 6 Порядку № 439).

4. На роботі за сумісництвом і за основним місцем роботи визначають розрахунковий період і середню зарплату окремо за кожним місцем роботи. Єдине що їх пов’язує: сумарна заробітна плата, із якої розраховуються виплати, у місяцях розрахункового періоду за основним місцем роботи й за сумісництвом не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ (абз. 3 п. 30 Порядку № 439).

5.Пропорційне врахування одноразових виплат залежно від відпрацьованого часу при розрахунку середньої зарплати не передбачено.

6. Заробітну плату (дохід, грошове забезпечення) для обчислення середньої зарплати для оплати днів тимчасової непрацездатності й відпустки по вагітності та пологах визначають на підставі  відомостей, дані з яких уносять до таблиці 6 Форми № Д4, а для страхових випадків по безробіттю й у зв’язку з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням беруть із Реєстру застрахованих осіб (п.п. 31, 32 Порядку № 439).

7. Перші 5 днів тимчасової непрацездатності оплачуються в такому самому порядку й у таких же розмірах, як і інші дні тимчасової непрацездатності.

8. У новій редакції викладено Довідку про заробітну плату (грошове забезпечення, винагороду за цивільно-правовим договором) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, у якій указуються сума та розмір ЄСВ (страхових внесків). За зверненням органів Фонду соцстраху чи застрахованої особи така довідка надається роботодавцем, військовими комісаріатами, військовими частинами, установами, організаціями протягом п’яти робочих днів (п. 34 Порядку № 439).

Детальніше про нововведення читайте в матеріалі «Порядок розрахунку середньої зарплати для страхових виплат: оновлені правила й алгоритм» газети № 124/2015 р.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»