Новини публікуються мовою оригіналу

ДФС у листі від 09.06.2015 р. № 11999/6/99-99-19-01-01-15 роз’яснила окремі питання щодо ПДВ і податку на прибуток.

Із 2015 року податок на прибуток визначаємо за даними бухгалтерського обліку. Тобто так званих негосподарських витрат уже немає. Підприємство придбаває бутильовану питну воду для загального користування (співробітники п’ють цю воду протягом робочого часу). Чи є ці витрати підприємства «господарськими» для цілей обкладення ПДВ?

Положення р. III «Податок на прибуток підприємств» ПКУ не передбачають коригування фінансового результату до оподаткування на витрати, понесені на придбання бутильованої питної води для загального користування. Отже, такі витрати відображаються за правилами бухгалтерського обліку.

Зідно з п. 137.5 ПКУ, податок на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету за звітний період, зменшується на суму нарахованого та сплаченого податку на нерухомість (у частині об'єктів нежитлової нерухомості). У зв'язку із цим виникають запитання: як відобразити в бухгалтерському обліку нарахований податок на нерухомість за нежитлові об'єкти? Як відомо, податок на нерухомість сплачується до 30-го числа місяця, що настає за звітним кварталом. Яка ж сума зменшує податок на прибуток — нарахована чи фактично сплачена за звітний період? Наприклад, за 2015 рік авансовий платіж буде сплачений до 30 січня 2016 року. Чи потрапить ця сума до зменшення податку на прибуток, розрахованого за 2015 рік?

Авансовий внесок із податку на майно, сплачений за IV квартал 2015 року до 30 січня 2016 року, зменшує податок на прибуток, нарахований за 2015 рік. Коригування фінансового результату, визначеного за даними бухгалтерського обліку, на суму податку на майно (у частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) р. III ПКУ не передбачено.

Підприємство придбаває ПММ для службового легкового автомобіля. Чи треба зараз при списанні ПММ за нормами витрат доводити «господарність» маршруту згідно з дорожнім листом? Як у 2015 році відображати перевищення витрати палива над лінійною нормою згідно з дорожнім листом службового автомобіля?

Перевищення витрат палива над лінійною нормою здійснюється згідно з правилами бухгалтерського обліку на підставі відповідного документа, затвердженого наказом підприємства. Водночас коригування фінансового результату до оподаткування на суму перевищення витрат палива над лінійною нормою р. III ПКУ не передбачено.

Як розраховуватиметься сума, на яку 1 липня 2015 року (згідно з п. 34 підрозділу 2 р. XX ПКУ) платникам податків автоматично збільшать величину за формулою? Виходячи із яких сум ПДВ: нарахованих у рядку 25 декларації чи фактично сплачених до бюджету (тобто за вирахуванням тих сум зобов'язань, які погашені переплатою)?

Сума збільшення щокварталу підлягає автоматичному перерахунку з урахуванням показника середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останніх 12 звітних (податкових) місяців/4 квартали, станом на дату такого перерахунку, шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком.

Суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ станом на 1 липня 2015 року автоматично збільшують суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену п. 2001.3 ст. 200 ПКУ.

На суму такого збільшення:

  • зменшується сума, задекларована до сплати до бюджету звітного періоду чи збільшується сума від'ємного значення, задекларована у звітному періоді;
  • помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з ПДВ вважаються погашеними.

Для реалізації зазначеного механізму ДФС створюються відповідні технічні завдання та розроблюється програмне забезпечення, яке автоматично здійснюватиме вказані процедури в автоматичному режимі.

Підприємство надає протягом місяця послуги (кур'єрська доставка). Фактична собівартість послуг розраховується за підсумками місяця: на практиці в кращому випадку до 5-го числа наступного місяця. Якою датою виписувати податкову накладну на суму перевищення собівартості послуги над її договірною вартістю?

Якщо першою подією є попередня оплата за послугу, то на дату отримання такої попередньої оплати постачальник — платник ПДВ повинен визначити податкові зобов'язання з ПДВ виходячи із суми попередньої оплати такої послуги, скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН). Якщо фактична собівартість наданої послуги перевищить суму передоплати (із якої були визначені податкові зобов'язання на дату отримання передплати та складена податкова накладна), то на дату визначення фактичної собівартості наданої послуги платник податку повинен скласти другу податкову накладну, виходячи із різниці між фактичною собівартістю та договірною вартістю такої послуги. У такій податковій накладній у верхньому лівому куті робиться відповідна помітка «X» та зазначається тип причини 17 — складена на суму перевищення собівартості самостійно виготовлених товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання. Така податкова накладна підлягає обов'язковій реєстрації в ЄРПН. Якщо першою подією є надання послуги, а після розрахунку собівартості фактична собівартість перевищить договірну вартість, то на дату надання послуги платник податку повинен скласти одну податкову накладну виходячи із договірної вартості послуги, а другу податкову накладну — на різницю між фактичною собівартістю та договірною вартістю з типом причини 17 — складена на суму перевищення собівартості самостійно виготовлених товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»