Новини публікуються мовою оригіналу

10 червня 2015 року в газеті «Голос України» № 101 опубліковано Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 р. № 417-VIII (далі — Закон № 417).

Законом № 417 закріплено, що власники квартир і нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку. Спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.

Управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватись управителю чи всі функції — об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку. У разі якщо протягом одного року із дати набрання чинності Законом № 417 співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об’єднання співвласників, не приймуть рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, що призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок.

Також Законом № 417 урегульовано права й обов’язки співвласників багатоквартирного будинку, особливості їх відповідальності; порядок прийняття рішень стосовно управління багатоквартирним будинком зборами співвласників; особливості управління багатоквартирним будинком управителем; питання витрат на управління багатоквартирним будинком.

Водночас Закон № 417 уносить зміни до низки нормативно-правових актів. Зокрема, змін зазнали Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 р. № 2866-III, Цивільний кодекс України, Земельний кодекс України (далі ЗКУ) тощо. Внаслідок унесення змін до ЗКУ земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир і нежитлових приміщень у будинку, передаватимуться безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.

Закон № 417 набирає чинності із 1 липня 2015 року.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»