Новини публікуються мовою оригіналу

Нацбанк у своєму листі від 16.04.2015 р. № 50-01015/25464 розглянув питання порядку застосування касових документів і належного оприбуткування підприємцями готівки.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначений Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (даліПоложення).

Главою 3 Положення встановлено порядок оформлення касових операцій. Зокрема, п. 3.10 гл. 3 Положення визначено, що прибуткові касові ордери та квитанції до них, а також видаткові касові ордери й видаткові відомості мають заповнюватися бухгалтером.

Отже, до підприємців, що здійснюють свою діяльність без створення юридичної особи, Положенням не висуваються вимоги стосовно оформлення касових операцій прибутковими й видатковими касовими ордерами.

Окрім того, згідно з абз. 4 п. 4.2 гл. 4 Положення, підприємці касової книги не ведуть.

Водночас, відповідно до п.п. 177.10 та 178.6 ПКУ, фізичні особи — підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат, у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи й документально підтверджені витрати (див. п. 1 Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи — підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 р. № 481).

Відсутність запису в Книзі обліку доходів і витрат про отриману підприємцем готівку є порушенням норм з обігу готівки та її неоприбуткуванням.

Пунктом 1.2 Положення визначено терміни, що застосовуються в цьому Положенні, зокрема, «каса — це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів».

Водночас Положенням для підприємців не наведені вимоги стосовно забезпечення належного облаштування каси й надійного зберігання готівкових коштів у ній.

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»