Новини публікуються мовою оригіналу

 

Прес-служба Генерального штабу ЗС України на своїй сторінці в мережі Фейсбук надала відповідь на запитання стосовно місця вручення повісток громадянам.

Наполягають, що Законом не встановлено, як саме, де саме має вручатися повістка. Тому співробітники військкоматів можуть вручати повістки будь-яким способом, що не суперечить ст. 19 Конституції України.

А всім незгодним із цим нагадують про право кожного громадянина оскаржувати дії посадових осіб у суді.

Роз’яснення виникло через шквал скарг громадян щодо вручення повісток у будь-яких громадських місцях і громадському транспорті.

Проте хотілося б нагадати Генштабу, що ст. 19 Конституції України вказує, що органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ч. 5 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає, що  призов  громадян  на  військову  службу  (крім  тих,  що проходять  службу  у  військовому резерві) під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами  воєнного часу, здійснюють місцеві органи виконавчої влади через військові комісаріати.

А ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» вимагає, щоб громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних сил України чи проходять службу у військовому резерві, прибували за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття чи вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних.

До того ж установленої форми повістки про мобілізацію нині немає.

Процедура вручення повісток регламентована лише в разі призову на строкову військову службу відповідно до Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою КМУ від 21.03.2002 р. № 352.

Згідно із ним, оповіщення  громадян  про  призов  на  строкову військову службу  та  їх  прибуття  на  призовні  дільниці  відбувається  за наказами  районних  військових комісарів і повістками,  врученими призовникам через житлово-експлуатаційні організації, домовласників, відповідні виконавчі органи сільських, селищних  і  міських  рад,  де  немає   військових комісаріатів, керівників підприємств, установ, організацій, навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форми власності.

Тобто вручати мають заповнену повістку, а на вимогу громадянина він має право бути ознайомлений із наказом військкомату про призов (мобілізацію).

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»