У рамках реалізації проекту Незалежної асоціації банків України (далі — НАБУ) «Протидія кіберзлочинності в банківській сфері» НАБУ, банки-члени НАБУ та УБК МВС підготували Регламент (порядок) взаємодії банків, клієнтів — юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців і силових структур у випадку виявлення факту несанкціонованого переказу коштів.

Цей Регламент є базовим документом, що відповідає вимогам чинного законодавства та прописує чіткий алгоритм дій кожної зі сторін в екстреній ситуації. Він містить два основні розділи: порядок дій співробітників банку в разі несанкціонованого переказу коштів і відповідний порядок дій потерпілого клієнта.

Обидва розділи містять порядок взаємодії з правоохоронними органами.

Для банкірів розписано алгоритм екстрених дій працівників банку-платника та порядок звернення служб банку-платника до інших банків і правоохоронних органів, а також їх подальшу взаємодію. Для співробітників банку описано порядок дій із блокування ключів електронно-цифрового підпису клієнта, подальшого відбракування платежів за вказаним рахунком клієнта тощо.

Важливу роль відіграє розділ, присвячений діям клієнта. Описано порядок екстрених дій у разі несанкціонованого списання коштів: необхідність термінового звернення в банк і блокування системи дистанційного банківського обслуговування, максимального збереження доказів для подальшого розслідування правоохоронними органами. Описано порядок звернення клієнта до правоохоронних органів, роз’яснено, що саме має бути в заяві, правила її оформлення, реєстрації тощо.

Водночас описаний процес повернення грошових коштів за зверненням Клієнта до суду з позовною заявою до неналежного отримувача грошових коштів про стягнення грошових коштів, а також із клопотанням про вжиття судом заходів щодо забезпечення позову у вигляді арешту коштів на рахунку неналежного одержувача в сумі безпідставно отриманих грошових коштів.

Цей алгоритм дій спрямований на максимально швидке повернення клієнту незаконно списаних коштів.

Із затвердженим регламентом можна ознайомитися тут.

 

За матеріалами прес-центру НАБУ

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»