Новини публікуються мовою оригіналу

Допомога по тимчасовій непрацездатності, допомога у зв’язку з вагітністю та пологами, що виплачуються коштами Фонду соціального страхування України особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, не є базою нарахування й утримання єдиного внеску. На це звертають увагу фахівці ГУ ДФС у Волинській області.

Статтею 3 р. VII Закон України від 23.09.1999 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» встановлено, що особливості виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення АТО чи зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.

На виконання п. 2 Постанови КМУ від 01.10.2014 р. № 531 «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» постановою правління ФСС із ТВП від 26.12.2014 р. № 37 затверджено Порядок надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.

Відповідно до п. 19 Порядку № 37, оригінали й засвідчені копії документів, інші документи, на підставі яких здійснювалися нарахування та виплата матеріального забезпечення, зберігаються в персональній справі застрахованої особи (або одержувача допомоги) у робочому органі Фонду, який здійснив виплату матеріального забезпечення, протягом п'яти років.

Отже, із метою реалізації права застрахованих осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, на матеріальне забезпечення робочі органи Фонду на підставі поданих такими особами документів нараховують і виплачують за рахунок своїх коштів матеріальне забезпечення.

Абзацом 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини й органи, які виплачують допомогу по тимчасовій непрацездатності для осіб, зазначених у п. 11 цієї частини.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464, особи, які отримують, зокрема, допомогу по тимчасовій непрацездатності, також є платниками єдиного внеску.

Роботодавці є страхувальниками для осіб, що отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності, які згідно із ч. 6 ст. 7 Закону № 2464 здійснюють нарахування єдиного внеску за таких платників за рахунок сум, на які єдиний внесок нарахований.

Отже, у зв’язку із викладеним вище, повідомляємо, що, оскільки Фонд соціального страхування України не є роботодавцем для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, допомога по тимчасовій непрацездатності, що виплачується коштами зазначеного Фонду, не є базою нарахування й утримання єдиного внеску.

(Лист ДФС України «Про надання роз’яснення» від 20.05.2015 р. № 17749/7/99-99-17-03-01-17)
Прес-служба  ГУ ДФС у Волинській області

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»