Новини публікуються мовою оригіналу

Загалом довгоочікуваний документ не виправдав сподівань бухгалтерів. Адже після 1 січня 2015 року стосовно визначення бази нарахування ЄСВ нарівні мінімальної зарплати й застосування понижуючого коефіцієнта виникає чимало запитань. Тому логічно було б їх закрити, прописавши конкретні норми в Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженій наказом Мінфіну  від 20.04.2015 р. № 449 (далі Інструкція № 449), урахувавши всі роз’яснення ДФС із цього приводу. Але цього не сталося. 

 Зокрема, Інструкція № 449 містить лише норму стосовно визначення бази нарахування ЄСВ із розрахунку мінзарплати щодо її застосування тільки за умови відпрацювання особою повного календарного місяця. Також прописано, що ця норма не застосовується, якщо працівнику із зони АТО надано відпустку без збереження зарплати. У всіх інших випадках, у т. ч. — під час нарахування перехідних лікарняних і відпускних, доведеться керуватися роз’ясненнями з листів ДФС.

Стосовно застосування понижуючого коефіцієнта, то в Інструкції № 449 просто продублювали норми Закону України від 02.03.2015 р. № 219-VIII, жодних особливостей не прописано (ні того, що інвалідів не потрібно враховувати, ні про зворотній спосіб розрахунку).

Уточнено, що платників ЄСВ, які перебувають на обліку у фіскальних органах, розташованих у населених пунктах, де проводиться АТО (визначених переліком КМУ), звільнятимуть від виконання обов’язків (зокрема, щодо нарахування, сплати ЄСВ, подання звітності), а також до них не застосовуватимуть штрафні санкції за невиконання обов’язків платників єдиного внеску. Зазначені звільнення застосовуватимуться за період із 14.04.2014 р. і до закінчення АТО на підставі заяви, поданої в довільній формі не пізніше 30 календарних днів із дня закінчення АТО, та сертифіката торгово-промислової палати.

Із-поміж інших нововведень є ще, зокрема, такі:

  • підприємці-загальносистемники й особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не зобов’язані щоквартально сплачувати авансові внески з ЄСВ — ЄСВ вони обчислюють на підставі річної декларації;
  • уточнили порядок застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (несплату, неперерахування), донарахування ЄСВ за періоди до 01.01.2015 р., а підставою для штрафів за неподання (несвоєчасне подання) звітності з ЄСВ є акт перевірки;
  • з’явилися нові норми стосовно списання боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в разі: повної ліквідації юрособи — платника єдиного внеску; смерті фізособи, оголошення померлою, визнання її в судовому порядку безвісно відсутньою або недієздатною.

Наказ Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449 набирає чинності із дня опублікування (готується до публікації в «Офіційному віснику України» від 29.05.2015 р. № 40).

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»