Новини публікуються мовою оригіналу

Верховний суд України постановою від 13.05.2015 р. у справі № 6-71цс15 торкнувся теми шахрайства з банківськими картками. Так, позивач просив суд стягнути з банку кошти, які були зняті з його платіжної картки за кордоном під час його перебування в Україні, про що він дізнався з SMS-повідомлень.

Суди попередніх інстанцій стали на бік банку, стверджуючи, що операції зі зняття з платіжної картки позивача спірної суми супроводжувалися правильним уведенням ПІН-коду, а умовами договору з банком передбачено обов'язок позивача стосовно нерозголошення цього ПІН-коду. А це виключає можливість задоволення позову про стягнення з банку на користь позивача спірної суми.

Проте ВСУ вирішив направити справу на новий розгляд на підставі того, що відповідно до пп.пп. 6.7, 6.8 Положення про порядок емісії спеціальних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затвердженого постановою Правління НБУ від 30.04.2010 р. № 223 (було чинне на момент виникнення спірних правовідносин), «банк у разі здійснення недозволеної або некоректно виконаної платіжної операції, якщо користувач невідкладно повідомив про платіжні операції, що ним не виконувалися або які були виконані некоректно, негайно відшкодовує платнику суму такої операції та, за необхідності, відновлює залишок коштів на рахунку до того стану, у якому він був перед виконанням цієї операції».

Користувач не несе відповідальність за здійснення платіжних операцій, якщо спеціальний платіжний засіб було використано без фізичного пред'явлення користувачем або електронної ідентифікації самого спеціального платіжного засобу та його держателя, окрім випадків, коли доведено, що користувач своїми діями чи бездіяльністю сприяв утраті, незаконному використанню персонального ідентифікаційного номера або іншої інформації, яка дає змогу ініціювати платіжні операції.

Тому, згідно із позицією ВСУ, не встановивши обставин, які б беззаперечно доводили, що позивач своїми діями чи бездіяльністю сприяв утраті, незаконному використанню ПІН-коду чи іншої інформації, яка дозволяє ініціювати платіжні операції, суд не може дійти висновку про винуватість позивача, а тому справу слід направити на новий розгляд.

До слова, чинні норми стосовно правил порядку дій у такій ситуації містяться в Положенні про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затвердженому постановою Правління НБУ від 05.11.2014 р. № 705.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»