Новини публікуються мовою оригіналу

Відповідно до пп. 163.2.1 п. 163.2 ст. 163 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), об'єктом оподаткування нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід із джерела його походження в Україні.

Водночас, відповідно до пп. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Кодексу, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається частина доходів від операцій із майном, розмір якої визначається згідно із положеннями ст.ст. 172–173 цього Кодексу.

Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна регламентується ст. 172 Кодексу.

Як зазначено у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди й будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова стосовно перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Згідно із п. 172.2 ст. 172 Кодексу, дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 цієї статті, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 цього Кодексу.

Відповідно до п. 172.9 ст. 172 Кодексу, дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами — нерезидентами, оподатковується згідно із цією статтею в порядку, установленому для резидентів, за ставками, визначеними в п. 167.1 ст. 167 Кодексу.

Тобто дохід від операцій із продажу (обміну) не частіше одного разу на рік об’єкту нерухомості, зазначеного в п. 172.1 ст. 172 Кодексу, який перебуває у власності фізичної особи — нерезидента менше ніж три роки, але був одержаний такою фізичною особою у спадщину, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

Водночас у разі продажу фізичною особою — нерезидентом протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 ПКУ, отриманих у спадщину, одержаний дохід буде оподатковуватися за ставками, визначеними п. 167.1 ст. 167 Кодексу.

Головне управління ДФС у м. Києві

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»