Комітет ВРУ з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією нагадав, що чинним законодавством держслужбовцям заборонено одержувати дарунки від певних суб’єктів — юридичних або фізичних осіб — за рішення, дії чи бездіяльність в інтересах дарувальника, що приймаються, вчиняються як безпосередньо такою особою, так і за її сприяння іншими посадовими особами та органами.

Водночас установлено абсолютну заборону на отримання дарунку, якщо особа, яка дарує (здійснює) дарунок, перебуває в підпорядкуванні такої особи.

Разом із тим є два критерії обмеження, відповідно до яких зазначені особи мають право приймати дарунки:

  • подарунок повинен відповідати загальновизнаним уявленням про гостинність;
  • вартість подарунку не перевищує 50% мінімальної заробітної плати, встановленої на день прийняття дарунка, одноразово, а сукупна вартість таких дарунків, отриманих з одного джерела протягом року, — однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року.

Ці критерії мають виконуватися одночасно. Водночас особа, що приймає дарунок, повинна пересвідчитися в тому, що він насправді є виявом гостинності, а не підкупом. За щонайменшої підозри підкупу особа повинна відмовитися від подарунка.

На думку Комітету ВРУ з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, такі ж обмеження повинні бути поширені й на вартість подарунків (годинник, картина тощо), які відповідно до законодавства одержують державні службовці у вигляді заохочення від органу, в якому вони працюють. Оскільки такі подарунки не відповідають ні поняттю «загальновизнані уявлення про гостинність», ні поняттю «загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси».

Лист Комітету ВРУ з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією від 13.06.2013 р. № 04-12/12-1341

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»