З учорашнього дня російська митниця почала виявляти надзвичайну прискіпливість до товарів, що ввозяться на територію Росії з України. Це вилилося в затримки, черги вантажів, простій транспорту. Окрім перевірки вантажів митники також перевіряють документи на їх відповідність, повноту відображення товарів, що ввозяться. Така перевірка може тривати до 20 днів.

Вочевидь, усі ці перепони болісно вдарять по українським експортерам та перевізникам у вигляді прямих і непрямих витрат (псування та простій вантажу, штрафні санкції, втрата частини ринку тощо).

Федерація роботодавців України очікує, що втрати від таких дій російської сторони можуть сягнути залежно від розвитку подій $2 – 2,5 млрд тільки в другому півріччі поточного року.

Але на росіян ці заходи також можуть вплинути. У першу чергу на імпортерів. Адже значна кількість зовнішньоекономічних контрактів укладається на умовах FCA (франко перевізник). У підсумку відповідальність за доставку вантажу несе перевізник (український чи російський), він же платитиме штрафні санкції за зрив поставок, простій тощо.

Незаплановані витрати можуть виникнути й у торговельних мережах, адже якщо ситуація розвиватиметься в такому руслі, їм потрібно буде шукати товари — замінники українським. «Бізнес може постраждати через необхідність оперативного заміщення призупинених поставок», — говорить генеральний директор компанії «InfoLine-Аналітика» Михайло Бурмістров. Хоча наразі представники найбільших російських торговельних мереж поки не коментують проблеми на митниці. «Ми від постачальників поки не отримували таких сигналів», — говорить керівник прес-служби X5 RetailGroup («Перекресток», «Карусель», «Пятерочка») Володимир Русанов. Залишили без коментарів зупинку імпорту в «Магните» и ГК «Дикси» (мережі «Дикси», «Виктория»).

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»