Новини публікуються мовою оригіналу

Меморандум стосовно врегулювання питання реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті (далі — Меморандум) був запропонований банками, які мають найбільший портфель кредитів фізичних осіб в іноземній валюті, і передбачає реструктуризацію споживчих кредитів в іноземній валюті, що отримані під заставу нерухомості, залишок за основною частиною яких не перевищує 2,5 млн грн за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, установленим Національним банком України на 1 січня 2015 року.

Для того, щоб розпочати фактичний процес реструктуризації боргу, позичальнику необхідно письмово звернутися до банку із проханням проведення конвертації згідно із Меморандумом і зареєструвати це звернення в банку. Потім отримати письмову відповідь від банку. У разі відмови або отримання рішення про застосування умов, які є гіршими за умови Меморандуму, потрібно письмово звернутися з наданням усіх матеріалів до відповідної комісії при Громадській раді, яка буде створена найближчим часом, — зазначено на офіційному сайті НБУ.

Обов’язок банків щодо виконання положень Меморандуму виникає виключно за низки умов, більша частина яких уже виконана.

Найважливішою підставою практичної реалізації положень Меморандуму стало підписання 5 травня 2015 року Президентом України Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» (щодо реструктуризації кредитних зобов’язань з іноземної валюти в гривню).

Зміни до ПКУ звільняють від оподаткування податком на доходи фізичних осіб прибутки фізичної особи — позичальника, які виникають у разі прощення кредитором частини боргу. Зокрема, скасовано 22% податку з доходу фізичних осіб у разі прощення частини валютного кредиту під час переведення його в гривню. Це прощення стосується всіх валютних кредитів, окрім тих, що видані співробітникам банків.

Інша вимога стосовно набрання чинності Меморандумом теж виконана. Так, до окремих нормативно-правових актів Національного банку України внесено зміни щодо незастосування санкцій до банків унаслідок порушення нормативів у результаті проведення реструктуризації валютних кредитів та/або прощення (анулювання) частини боргу, а також щодо подальшої класифікації цих кредитів, їх обліку тощо.

Водночас, на думку співголови Громадської ради Станіслава Аржевітіна, вимога стосовно скасування мораторію на звернення стягнення на майно, яке є забезпеченням за кредитами фізичних осіб (установленого Законом України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» від 03.06.2014 р. № 1304-VII), є нині недоцільною, адже може викликати напругу в суспільстві.

Меморандум підписали такі банки: ПАТ «УПБ», ПАТ «Альфа-Банк Україна», ПАТ «КБ «Надра», ПАТ «Банк Михайлівський», ПАТ «ПриватБанк», ПАТ «БАНК «ГРАНТ», ПАТ «Регіон-банк», АТ «Дельта Банк», ПУАТ «ФИДО БАНК», ПАТ «Платинум Банк», ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК». Інші банки, що мають найбільший портфель кредитів фізичних осіб в іноземній валюті, розглядають можливість у найближчий час також приєднатися до Меморандуму.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»