Новини публікуються мовою оригіналу

Фонд соцстраху з тимчасової втрати працездатності листом від 22.07.2014 р. № 5.2-32-1876 роз’яснив, чи підлягає оплаті листок непрацездатності, виданий особі в період роботи, в разі її смерті.

Зокрема, п. 8 ст. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240 (даліЗакон) визначено, що страховий випадок — це подія, із настанням якої виникає право застрахованої особи або членів її сім’ї на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг за цим Законом.

Ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне Пенсійне страхування» від 09.07.2003 p. № 1058-IV (даліЗакон № 1058) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду надається пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (зокрема й каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства), а також допомога на поховання пенсіонерів. Законом № 1058 визначено, що пенсія — це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею пенсійного віку (чи визнання її інвалідом) або яку отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом. Отже, допомога на поховання пенсіонера, у тому числі — і такого, який отримував пенсію по інвалідності, надається за рахунок коштів ПФУ незалежно від того, перебував він у трудових відносинах на момент настання смерті чи ні.

Спеціалісти Фонду соцстраху дійшли такого висновку: враховуючи те, що відповідно до ст. 45 Закону допомога на поховання надається в разі смерті застрахованої особи, а також членів сім'ї, які перебували на її утриманні, крім поховання пенсіонерів (п. 5 ст. 34 Закону), і не вважаються такими, що перебували на утриманні застрахованої особи, членам сім'ї, які мали самостійні джерела засобів до існування (одержували заробітну плату, пенсію тощо) (ч. 2 ст. 45 Закону), допомога на поховання в разі смерті працівника, який отримував пенсію по інвалідності, за рахунок коштів Фонду не надається.

У Фонді соцстраху наголошують: відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 52 Закону призначене, але не одержане у зв'язку зі смертю застрахованої особи матеріальне забезпечення виплачується членам сім'ї, які проживали разом із нею, або спадкоємцям. Отже, у випадку смерті застрахованої особи листок непрацездатності, виданий працівниці в період роботи, підлягає оплаті. 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»