З моменту набрання чинності угодою про спрощений порядок видачі шенгенських віз українцям (1 липня) пройшов майже місяць. Але реальні «спрощення» чомусь залишаються для всіх загадкою, тому пропонуємо розібратися в них детальніше.

Нагадаємо, що головні надії українців були пов’язані зі спрощенням видачі довгострокових віз (їх тепер повинні давати як мінімум на рік, а ті, у кого вже була «довгострочка» річна, мають тепер право отримати візу на п’ять років; у разі відмови у видачі довгострокової візи в консульстві повинні пояснити письмово причини). До того ж посередники з 1 липня не можуть вимагати за свої послуги більше 30 євро.

Отже, після набрання чинності угодою про спрощений порядок видачі шенгенських віз ситуація склалася така:

  • Кількість шенгенів, виданих на рік, не змінилася, а от у візах на п’ять років як і раніше відмовляють. Так, нерідко людям із хорошою візовою історією, яким уже відкривали візу на рік, відмовляють у шенгені на п’ять років без пояснення причин.
  • Як і передбачалося, послаблення візового режиму не торкнулося туристів, які їдуть до країн ЄС. «На початку року видавали довгострокові візи туристам Словенія, Чехія та Греція. Але зараз такого немає, і ті, хто їдуть у відпустки, взагалі не відчувають ніякого спрощення», — повідомив керівник Центру турінформації Володимир Царук.
  • Із усіх заявлених категорій «спрощенців» на ділі без проблем відкривають візи тільки журналістам. «У липні відмовили організації з захисту прав людини, яка їхала до Страсбурга на конференцію, і водіям. Журналістам відкривають візи майже завжди — бояться галасу», — каже Олег Хмара, директор візового центру. Не скаржаться на проблеми з візами й представники релігійних організацій: «Мені відкрили шенген на рік без заминок. До цього була віза на три місяці», — говорить директор Католицького медіа-центру отець Павло Вишковський.
  • Посередники дійсно знизили ціни на свої послуги. «Раніше ми брали за оформлення шенгену 420 грн (40 євро), тепер беремо 205 (19 євро). Не знаю, із чого формується ця ціна. Звичайно, саму візу (35 євро) клієнти оплачують окремо. І ніяких гарантій із приводу її отримання ми не даємо й відразу про це попереджаємо», — повідомили в одному з візових центрів. Утім, у багатьох центрах вартість послуг і до «спрощення» не перевищувала 30 євро.
  • Найдружелюбнішими в плані видачі шенгенів українцям у 2012 – 2013-х роках стали Польща, Угорщина, Греція та Іспанія. Найзакритішими для українців — Франція, Німеччина, Італія та Бельгія.

«Вести»   

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»