Із 1 січня 2015 року завдяки Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)» від 28.12.2014 р. № 71-VIII замість 6 груп платників єдиного податку залишилось 4.

Такі групи платників єдиного податку, як 3, 5 (фізособи-підприємці) та 4, 6 (юрособи), об’єднали в одну єдину групу. Наразі усі ці суб’єкти господарювання належать до оновленої 3 групи.

До того ж, до єдиного податку «перекочував» фіксований сільськогосподарський податок. Так, сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільгосптоваровиробництва за попередній податковий рік ≥ 75%, відносяться до 4 групи спрощенців.

З огляду на такі нововведення постають запитання: із якого періоду та як саме єдинникам змінених груп (3–6 групи) та платникам ФСП перейти на сплату єдиного податку в 3 та 4 групи відповідно?

Із впевненістю можемо заспокоїти єдинників — нікуди й нічого подавати не потрібно. Перехід таких спрощенців на оновлену 3-ю групу відбуватиметься автоматично. Так, платники єдиного податку 3–6 груп, котрі перебували на обліку в контролюючих органах до 1 січня 2015 року, із 1 січня 2015 року вважаються платниками єдиного податку 3 групи (п. 4 підрозділу 8 р. XX ПКУ).

Ставки єдиного податку для платників 1–2 груп і надалі встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної зарплати, затвердженої законом на 1 січня податкового року, а для 3 групи (до якої ввійшли як фізособи, так і юрособи) — у відсотках до доходу (відсоткові ставки).

Із 01.01.2015 р. для єдинників 1 та 2 групи законотворець прибрав нижню межу мінімальної фіксованої ставки єдиного податку (від 1% — для 1 групи, від 2% — 2 групи). Наразі остання встановлюється для 1 групи — в межах до 10%, тобто до 121,80 грн, для 2 групи — у межах до 20%, тобто дo 243,60 грн. Хоча навряд ця заміна вплине на щось, адже, як показує практика, фіксовану ставку встановлюють за верхньою — максимальною —  межею.

Для нових платників, які належать до 3 групи, обіцяли зменшення відсоткової ставки майже вдвічі. Щоправда, такий «подарунок» орієнтований на єдинників 5 та 6 екс-групи, адже ставки змінилися з 3% (3 та 4 група) та 5% (5 та 6 група) до 2% — у разі сплати ПДВ; з 5% (3 та 4 група) та 7 % (5 та 6 групи) до 4% — без сплати ПДВ.

Нові платники єдиного податку 4 групи — екс-ФСПшники — далі сплачують податок у вигляді коефіцієнту до нормативної грошової оцінки за оновленою ст. 293.9 ПКУ, щоправда, вони дещо збільшені.

Детальныше про ці та інші зміни читайте тут

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»