НБУ роз’яснює, що за результатами спільної роботи підрозділів валютного контролю та фінмоніторингу після опрацювання усієї наявної інформації та наданих клієнтом документів, які є у тому числі підставою для купівлі інвалюти, банки мають готувати відповідний висновок про наявність/відсутність ознак удаваних угод та/або операцій, які не є характерними та не відповідають видам діяльності клієнта.

У разі якщо підставою для купівлі іноземної валюти є зовнішньоекономічний контракт, вважаємо за можливе готувати висновок стосовно кожного окремого контракту (лист від 17.12.2014 р. № 48-404/75613).

Також спеціалісти служби фінмоніторингу НБУ звертають увагу, що уповноважені банки мають здійснювати (пп. 11 п. 6 постанови Правління НБУ від 01.12.2014 р. № 758):

  • щоденний моніторинг операцій клієнтів із купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України в цілому по системі банку;
  • заходи щодо аналізу операцій клієнтів із купівлі іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України стосовно їх відповідності суті діяльності клієнта та його фінансового стану, економічної доцільності та наявності очевидної законної мети;
  • посилений валютний контроль над операціями клієнтів із купівлі іноземної валюти, що здійснюються на підставі договорів, які вперше подаються до банку.
Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»