Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240 (даліЗакон № 2240), особи, які забезпечують себе роботою самостійно, у тому числі фізособи-підприємці, особисто можуть брати участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на добровільних засадах.

Чинним законодавством передбачено укладання договору з органом ДФС та фізособою-підприємцем, яка виявила бажання брати участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Договір про добровільну участь набирає чинності з дня його підписання. Особи беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, але не менше одного року. Для осіб такої категорії ЄСВ встановлюється у розмірі 36,6 % визначеної бази нарахування ЄСВ.

Згідно зі ст. 34 Закону № 2240, за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг:

  • допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною);
  • допомога по вагітності та пологах;
  • допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві) ;
  • забезпечення оздоровчих заходів.

Отже, фізособа-підприємець має право на отримання матеріального забезпечення та соціальних послуг за рахунок коштів Фонду з моменту укладання Типового договору про добровільну участь і сплати єдиного соціального внеску.

Для отримання матзабезпечення та соціальних послуг фізособа-підприємець звертається до робочого органу Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з наступними документами:

1. Заява встановленої форми із зазначенням реквізитів банківської установи та номера поточного рахунку.

2. Довідка з ДФС про сплату ЄСВ.

3. Документи, які підтверджують настання страхового випадку.

4. Документи, копії яких належним чином завіряються працівником робочого органу Фонду.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»