Запропоновані зміни спрямовані на створення на основі ст. 162 Кримінального кодексу України (далі — ККУ) ефективного кримінально-правового засобу захисту прав фізичних та юридичних осіб, які на законних підставах є власниками або володіють нерухомим майном чи майном, на яке поширюється правовий режим нерухомого майна, як у випадку транспортного засобу.

Під захист ставиться недоторканність володіння особи при так званих рейдерських захопленнях нерухомості. Пропонована норма є актуальною й з огляду на те, що наявна в ККУ система норм, де передбачені злочини проти власності, не передбачає відповідальності за захоплення нерухомого майна без мети обернення його на користь винної особи.

Зокрема, у ст. 162 ККУ хочуть прописати, що штрафи від 8500 грн до 17000 грн або виправними роботами на строк від 1 до 2 років, або обмеженням волі на строк до 3 років застосовуються до таких правопорушень:

  • незаконне проникнення до законного володіння особи;
  • незаконне проведення в них огляду чи обшуку;
  • незаконне виселення;
  • вчинення інших незаконних дій, які порушують недоторканність володіння особи чи обмежують її можливості використовувати таке володіння.

Водночас у примітках до згаданої статті (у разі прийняття закону) буде вказано, що законним володінням особи в цій статті визнаються житлове приміщення, нежитлове приміщення, сховище, земельна ділянка, транспортний засіб, що належать на законних підставах фізичній чи юридичній особі.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»