Суб’єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, поділяються на 6 груп платників єдиного податку (далі — платники ЄП). Для платників ЄП груп 1 і 2 встановлюються фіксовані ставки (від розміру мінімальної заробітної плати), а для груп 3–6 — відсоткові ставки (від доходу та в залежності від сплати ПДВ). Ставками єдиного податку, що не передбачають сплати ПДВ, є ставки єдиного податку, визначені для груп 3 і 4 у розмірі 5%, а для груп 5 і 6 — у розмірі 7%.

У разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує встановлену ст. 181 ПКУ суму (без урахування ПДВ), така особа зобов’язана зареєструватися як платник ПДВ у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) із дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПКУ, окрім особи, яка є платником ЄП.

Під визначення поняття «особа» підпадають юридичні особи та фізичні особи — підприємці, окрім платників єдиного податку. Із числа платників єдиного податку згідно із нормою під таке визначення підпадає юридична або фізособа-підприємець, яка:

  • або є платником ЄП за ставкою, що передбачає сплату ПДВ;
  • або є платником ЄП за ставкою, що передбачає включення ПДВ до складу єдиного податку, і добровільно переходить у встановленому ПКУ порядку на сплату єдиного податку за ставкою, що передбачає сплату ПДВ.

Враховуючи викладене вище, платники ЄП за ставкою, що не передбачає сплати ПДВ, не підлягають обов’язковій реєстрації платником ПДВ у разі перевищення граничної суми обсягів оподатковуваних операцій протягом останніх 12 календарних місяців, встановленої ст. 181 ПКУ.

Не зареєстровані платниками ПДВ платники ЄП груп 1–4, які перевищили у календарному кварталі обсяг доходу, визначений для відповідної групи платників у п. 291.4 ПКУ, можуть перейти на застосування ставки єдиного податку, що встановлена для інших груп, і передбачає сплату ПДВ, шляхом реєстрації платником ПДВ із урахуванням особливостей, передбачених п. 293.8 ПКУ.

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»