Центральним органам виконавчої влади (далі — ЦОВВ) і місцевим держадміністраціям до 1 грудня 2014 року доручено забезпечити переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, із населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі — тимчасово неконтрольована територія), у населені пункти, які повністю контролюються органами державної влади. Це передбачено п. 3 постанови КМУ «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» від 07.11.2014 р. № 595, яка запрацювала з 11.11.2014 р.

Варто зауважити, що деякі бюджетні установи на час АТО оформлювали простій у роботі, інші — направляли своїх працівників у неоплачувані відпустки. Були й такі установи, що продовжували функціонувати, однак не всі працівники виходили на роботу з різних причин: або через небезпеку для життя, або через тимчасовий переїзд до іншої місцевості, ставши вимушеними переселенцями. Однак для звільнення таких працівників не було законодавчих підстав.

Нині бюджетні установи разом із працівниками, які там працюють, переміщуватимуться на нові адреси місцезнаходження.

У свою чергу, переведення працівника в іншу місцевість разом з установою допускається лише за згодою працівника (ч. 1 ст. 32 КЗпП). Водночас переведення на роботу до іншої місцевості, по суті, є зміною в організації праці. Адже працівнику доведеться працювати в іншому населеному пункті, ще невідомо, у яких умовах і чи збережуться попередні умови оплати праці. Отже, із цього випливає, що роботодавець має дотримуватися вимог ч. 3 ст. 32 КЗпП стосовно повідомлення працівників про зміну істотних умов праці не пізніше ніж за 2 місяці.

У матеріалі «Переведення працівників із неконтрольованої території: оформлення і виплата зарплати» розглянуто питання:

  • якими чином попереджати про переведення на роботу в іншу місцевість;
  • хто має забезпечувати гарантії працівникам при переїзді в іншу місцевість;
  • як бути в разі відмови працівника від переведення в іншу місцевість;
  • чи треба вносити зміни до штатного розпису;
  • як бюджетній установі здійснювати видатки на зарплату за новим місцезнаходженням.
Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»