Опубліковано Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів» від 14.10.2014 р. № 1701-VІІ (далі — Закон № 1701). Відповідно до цього документа, при реєстрації юросіб до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації засновником (засновниками) або вповноваженою ними особою включаються:

  • інформація про структуру власності засновників — юросіб, яка надає можливість установити фізосіб — власників істотної участі цих юридичних осіб і містить такі дані про зазначених фізичних осіб: П.І.Б., країна громадянства, серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
  • інформація про кінцевого вигодоодержувача (вигодоодержувачів) юрособи, у тому числі кінцевого вигодоодержувача (вигодоодержувачів) її засновника, якщо засновник — юридична особа, а саме: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), країна громадянства, серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності). Зазначена інформація не включається до реєстраційної картки для проведення державної реєстрації політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об’єднань, торгово-промислових палат, державних органів, органів місцевого самоврядування та їх асоціацій.

На практиці це має ускладнити можливість легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, оскільки всі юридичні особи приватного права будуть зобов’язані вказувати кінцевого вигодоодержувача — фізичну особу при реєстрації, зміні власності юридичної особи, а також під час відкриття рахунків у фінансових установах.

Водночас запровадження вільного доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно для органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також фізичних і юридичних осіб значно підвищить якість адміністративних послуг. Закон № 1701 набирає чинності через місяць із дня його опублікування.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»