Підприємство на загальній системі оподаткування орендує приміщення. Для економії коштів по опаленню було прийнято рішення придбати котел на пелетах. Оплата здійснювалася за рахунок орендаря. По закінченню оренди котел передається орендодавцю разом із приміщенням.

Як підприємству-орендарю відобразити ці операції в бухгалтерському та податковому обліку?

Передусім зазначимо деякі юридичні нюанси. Монтаж котла є поліпшенням будівлі, оскільки фактич­но проводиться модернізація системи опалення, що призводить до зростання майбутніх економічних вигод.

Для податкового обліку важливо, чи містить договір оренди дозвіл на проведення модернізації та/або поліпшення орендованої будівлі орендарем. Адже якщо права на проведення поліпшень в орендаря немає, у податковому обліку відобразити витрати не вдасться. Тому якщо в договорі оренди немає дозволу на проведення поліпшень, проте в орендаря є бажання їх здійснити, доцільно укласти додаткову угоду про внесення змін до основного договору оренди та прописати право на проведення поліпшень.

Більш детальніше про це в матеріалі «Альтернативне опалення без газу: облік придбання й установки індивідуальної системи опалення».

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»