З 27 вересня 2014 р. на 10 повних календарних років запроваджується вільна економічна зона "Крим" (далі - ВЕЗ "Крим"). Це передбачає Закон України «Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12.08.2014 р. № 1636-VII.

На території ВЕЗ "Крим" не справляються загальнодержавні податки та збори, визначені ст. 9 ПКУ, та збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Взаємовідносини між особами, які мають податкову адресу на території ВЕЗ "Крим", та особами, які мають податкову адресу на іншій території України, є контрольованими операціями згідно із ст. 39 ПКУ.

Фізична особа, яка має податкову адресу (місце проживання), юридична особа (відокремлений підрозділ), яка має податкову адресу (місцезнаходження) на території ВЕЗ "Крим", прирівнюються з метою оподаткування до нерезидента, а ті з них, які мають податкову адресу (місцезнаходження) на іншій території України, прирівнюються з метою оподаткування до резидента.

Будь-які доходи з джерелом їх походження з території ВЕЗ "Крим", одержані особою, прирівняною до резидента, підлягають оподаткуванню як іноземні доходи за загальними правилами, встановленими ПКУ.

Доходи найманих працівників, які мають постійне місце проживання на території ВЕЗ "Крим", як заробітна плата та інші подібні виплати та компенсації, що виплачуються роботодавцем з місцезнаходженням на іншій території України, оподатковуються за загальними правилами за місцезнаходженням такого роботодавця.

На території ВЕЗ "Крим" можуть справлятися місцеві податки та збори, визначені ст.10 ПКУ, з урахуванням норм цього Закону.

Фізична особа, яка має податкову адресу на іншій території України ніж ВЕЗ "Крим", зобов’язана задекларувати об’єкти житлової нерухомості, що перебувають у її власності та знаходяться на території ВЕЗ "Крим", з метою:

а) визначення загальної бази оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

б) отримання пільг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Витрати юридичної особи, прирівняної до резидента, що були понесені на оплату вартості товарів (робіт, послуг), поставлених особою, прирівняною до нерезидента, включаються до складу витрат такої особи у сумі, передбаченій п. 161.2 ПКУ для офшорних компаній.

Окрім того, під час тимчасової окупації справляння податків і зборів, ЄСВ та застосування РРО  відносно території ВЕЗ "Крим" діють з урахуванням особливостей, передбачених ст. 12 цього Закону.

 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»