Починаючи із 3 серпня 2014 року всіх роботодавців і працівників ощасливили військовим збором. Але зміни до ПКУ приймали поспіхом і чітко не прописали об’єкт оподаткування. При зверненні платників податків на гарячу лінію ДФС їх запевняло, що об’єктом оподаткування є саме зарплата працівників, а з решти виплат працівникам військовий збір не утримується. Але нечітко прописані норми завжди дають можливість для маніпуляцій, які в результаті й маємо.

Так, спеціалісти ДФС нарешті розгледіли в пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ, яким визначено об’єкт оподаткування, що під нього можна притягнути не тільки зарплату, а й інші виплати й винагороди, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами.

На цій підставі вони дійшли висновку, що сума добових витрат, яка перевищує встановлені пп. 140.1.7 ПКУ розміри, є об’єктом оподаткування військовим збором, і розмістили це роз’яснення в підкатегорії 132.02 ЗІР.

Хоча такий підхід не узгоджується із роз’ясненням ДФС, наданим листом від 08.09.2014 р. № 3095/6/99-99-17-03-03-15, де прописано, що додаткове благо не є об’єктом оподаткування військовим збором. Адже самі спеціалісти ДФС понаднормові добові називають у ЗІР через раз то надміру витраченими коштами, то додатковим благом. Тобто все йде до того, що для визначення об’єкта оподаткування під час виплат працівникам проводитимуть аналогію з ПДФО.

На жаль, якщо така позиція прозвучала, то навряд чи вона вже зміниться, адже головна мета введення військового збору — зібрати побільше коштів до бюджету. Єдине, що незрозуміло, як спеціалісти ДФС можуть висловлювати такі протилежні точки зору щодо оподаткування військовим збором, не узгоджуючи їх між собою й змінюючи мало не щодня.

Також сподіваємося, що у випадку, коли військовий збір сплачено несвоєчасно у зв’язку з некоректними роз’ясненнями спеціалістів ДФС, податкових агентів до відповідальності не притягуватимуть.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»