На практиці часто постає запитання: Чи правомірне нарахування плати за землю новому власнику будівлі, якщо він придбавав лише будівлю, а земельна ділянка під цією будівлею йому не належить? Як же це вирішити?

 Передусім нагадаємо: для виникнення обов’язку із плати за землю мають бути земельна ділянка з певною нормативною грошовою оцінкою або (за відсутності такої оцінки) визначеною площею, та право власності або користування цією ділянкою. Виходить, що в нашому випадку власник будівлі не є платником плати за землю! Але не поспішатимемо з висновком.

Положення п. 287.6 ПКУ мають спеціальний характер, адже це стосується ситуації, за якої набувається право на об’єкт нерухомого майна, відмінний від земельної ділянки. Водночас спеціальна норма має перевагу над загальною. І виходить, що набувач (покупець) будівлі таки повинен сплачувати земельний податок. Проте його проблеми на цьому не закінчуються...

Детальніше про це читайте в матеріалі «Земельний податок у разі придбання будівлі без прав на землю» газети «Інтерактивна бухгалтерія» № 182 від 25 вересня 2014 року.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»