Із 08.06.2014 р. було внесено зміни до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VІ (даліЗакон про ЄСВ), згідно з якими ЄСВ не нараховується на виплати, що компенсуються із бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Окрім того, уведено цю норму «заднім числом», починаючи з 18.03.2014 р.

Порядок виплати компенсації працівникам із бюджету в межах середнього заробітку на підприємстві мав визначити Кабмін, але на сьогодні немає навіть оприлюдненого проекту такого порядку. Взагалі незрозуміло, кому компенсація виплачуватиметься: працівнику чи підприємству? Власне, саме відсутність порядку компенсації й стала причиною кардинальної зміни позиції податківців.

Так, зовсім недавно ПФУ та ДФС спільним листом від 22.07.2014 р. № 127/7/99-99-17-03-01-17, № 19426/05-10 проінформували платників ЄСВ, що ЄСВ не нараховується на виплати, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Більше того, пояснили, як відображати нарахований мобілізований середній заробіток у звітності по ЄСВ.

Минуло лише два місяці, а податківці змінили точку зору із цього приводу, вирішивши, що оскільки роботодавець поки що не отримує компенсації з бюджету (й невідомо, чи отримає до кінця року), а виплачує середній заробіток мобілізованим із власних коштів, немає підстав не нараховувати  ЄСВ. Свою позицію вони оприлюднили в підкатегорії 301.03 «ЗІР». Але навряд чи на цьому закінчиться. Найімовірніше, тих платників ЄСВ, які не нараховували (не утримували) ЄСВ, керуючись Законом про ЄСВ та згаданим вище листом, зобов’яжуть нарахувати й утримати ЄСВ.

Якщо так станеться, Уряду в порядку компенсації, який він має нагально прийняти, потрібно передбачити компенсацію не тільки середнього заробітку мобілізованих, а й нарахованого на нього ЄСВ.

Принагідно нагадаємо, що в підкатегоріях 132.02 та 103.25 «ЗІР» містяться роз’яснення, що з метою оподаткування середній заробіток, нарахований  мобілізованим, є додатковою зарплатою, і з цієї суми слід утримувати військовий збір та ПДФО.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»