Фонд соціального страхування із тимчасової втрати працездатності на сайті розмістив актуальні відповіді на найпоширеніші запитання страхувальників.

1. Як розрахувати допомогу по тимчасовій непрацездатності для працівників, які суміщують професії (посади), виконують обов'язки тимчасово відсутнього працівника тощо?

Відповідь Виконавчої дирекції ФСС з ТВП:

Отже, допомога по тимчасовій непрацездатності нараховується на загальних підставах із урахуванням сум додаткової заробітної плати за суміщення професій (посад), якщо такі нарахування є в розрахунковому періоді.

Оскільки суміщення професій (посад) передбачає виконання працівником поряд із своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) у межах робочого часу за основною роботою, то і сума допомоги працівника визначається за основним графіком роботи підприємства, установи, організації (структурного підрозділу підприємства, установи, організації або за індивідуальним графіком роботи) за період тимчасової непрацездатності.

2. 3а місцем основної роботи (районна поліклініка) працюю лікарем-психіатром і за сумісництвом — психіатром у дитбудинку-інтернаті. З 27 серпня до 28 грудня 2012 року хворіла. Як має нараховуватися допомога по тимчасовій непрацездатності за сумісництвом?

Відповідь з Департаменту соціального страхування та партнерства Міністерства соціальної політики України:

Якщо особа в розрахунковому періоді за місцем роботи за сумісництвом не працювала кілька днів, що припадають на розрахунковий період за основним місцем роботи, для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності середньоденна заробітна плата за місцем роботи за сумісництвом обчислюється діленням нарахованої в розрахунковому періоді заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески за фактично відпрацьовані календарні місяці (відпрацьований час), на кількість робочих днів за місцем роботи за сумісництвом.

3. Жінка працює лаборантом на кафедрі у виші IV рівня акредитації й одночасно за сумісництвом — асистентом (викладає спецдисципліни) на цій самій кафедрі (з 1 вересня до 30 червня щороку). З 1 жовтня 2012 року вона вийшла у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Як їй мали нарахувати допомогу по вагітності та пологах?

Відповідь Виконавчої дирекції ФСС з ТВП:

Оскільки трудовий договір за місцем роботи за сумісництвом був укладений 1 вересня 2012 року, то середню заробітну плату для розрахунку допомоги по вагітності та пологах за місцем роботи за сумісництвом мали обчислити виходячи із нарахованої заробітної плати в одному календарному місяці розрахункового періоду — вересні 2012 р., що відповідає нормам чинного законодавства.

4. Ha підприємстві є окремі дільниці з цілодобовим режимом роботи, працівники яких трудяться позмінно, тривалість зміни – 12 годин. Виходячи з виробничих потреб та за погодженням із профспілковим комітетом, запроваджено річний підсумований облік робочого часу. У якому порядку надають допомогу по тимчасовій непрацездатності, яка виникла в період відпустки: за графіком роботи працівника чи за 8–годинним робочим днем п’ятиденного робочого тижня?

Відповідь Виконавчої дирекції ФСС з ТВП:

У даному випадку, якщо тимчасова непрацездатність працівника, який працює за змінним графіком, настала під час його перебування в щорічній (основній чи додатковій) відпустці, допомога по тимчасовій непрацездатності має надаватися за робочі години згідно з графіком роботи застрахованої особи, пропущені у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.

5. У перший день хвороби працівник за рішенням суду на період досудового розслідування був відсторонений від роботи на обійманій посаді без збереження зарплати. Як у такому разі оплатити перші п’ять днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства?

Відповідь із Міністерства соціальної політики України:

Оскільки на час настання страхового випадку (тимчасової непрацездатності) працівник був відсторонений від роботи на обійманій посаді без збереження заробітної плати (втратив заробіток), допомога по тимчасовій непрацездатності не надається.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»