Після припинення поруки у зв’язку зі спливом строку її чинності ч. 4 ст. 559 Цивільного кодексу України (даліЦКУ) передбачає три випадки визначення строку дії поруки:

  • протягом строку, установленого договором поруки;
  • протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов’язання, якщо кредитор не пред’явить вимоги до поручителя;
  • протягом року від дня укладення договору поруки (якщо строк основного зобов’язання не встановлено або встановлено моментом пред’явлення вимоги), якщо кредитор не пред’явить позову до поручителя.

У зв’язку із зазначеним вище Верховний Суд України зробив висновок про те, що строк дії поруки (будь-який із зазначених у ч. 4 ст. 559 ЦКУ) не є строком захисту порушеного права, а є строком існування суб’єктивного права кредитора й суб’єктивного обов’язку поручителя, після закінчення якого вони припиняються. Це означає, що зі збігом цього строку жодних дій стосовно реалізації свого права за договором поруки, зокрема й застосування судових заходів захисту свого права (шляхом пред’явлення позову), кредитор учиняти не може.

Окрім цього, «пред’явлення вимоги» судом тлумачить як пред’явлення кредитором у встановленому законом порядку протягом зазначеного строку саме позовної, а не будь-якої іншої вимоги до поручителя.

Отже, виходячи із положень другого речення ч. 4 ст. 559 ЦКУ, вимогу до поручителя про виконання ним солідарного з боржником зобов’язання за договором повинно бути пред’явлено в судовому порядку в межах строку дії поруки, тобто впродовж шести місяців із моменту настання строку погашення чергового платежу за основним зобов’язанням (якщо умовами договору передбачено погашення кредиту періодичними платежами) або із дня, установленого кредитором для дострокового погашення кредиту в порядку реалізації ним свого права, або із дня настання строку виконання основного зобов’язання (у разі якщо кредит повинен бути погашений одноразовим платежем).

Відповідний правовий висновок ВСУ зазначив у постанові від 17.09.2014 р. у справі № 6-53цс14.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»