ВСУ в постанові від 02.09.2014 р. у справі № 3-100гс14 висловився щодо відшкодування упущеної вигоди через неукладення основного договору.

У справі, яка розглядалася, мала місце така ситуація: між продавцем і покупцем було укладено попередній договір купівлі-продажу рухомого майна, за яким сторони дійшли згоди, що основний договір буде укладено між покупцем і постачальником у встановлений строк, а покупець має перерахувати продавцю грошові кошти у вигляді авансу. У разі укладення основного договору сплачена покупцем сума грошових коштів за попереднім договором зараховується як оплата вартості товару за основним договором. Покупець грошові кошти перерахував, проте виявилося, що майно не може бути відчужене, оскільки про нього містяться відомості в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (перебуває під заставою). Покупець повідомив продавця про необхідність повернення грошових коштів у зв’язку з неможливістю укладення основного договору.

Судді вважають, що повернені покупцю кошти не можуть вважатися упущеною вигодою, адже ураховуючи, що на момент укладення договору продавець був обізнаний про те, що спірне майно знаходиться під заставою, він не міг здійснювати відчуження такого майна та розраховувати на отримання прибутку.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»