Мін’юст у листі від 26.11.2013 р. № 1169-0-3-13/11 роз’яснив деякі аспекти кримінальної відповідальності юрособи.

Спеціалісти нагадують, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України стосовно відповідальності юридичних осіб» від 23.05.2013 р. № 314-VII набрав чинності 1 вересня 2014 року (далі — Закон).

Серед заходів кримінально-правового характеру, які можуть бути застосовані судом до юридичної особи, Закон визначає штраф, конфіскацію майна та ліквідацію. Водночас Законом передбачено можливість звільнення юрособи від їх застосування у зв'язку із закінченням строків давності, тобто якщо з дня вчинення вповноваженою особою злочину та до дня набрання вироком законної сили минули відповідні строки.

Спеціалісти наголошують, що сама юрособа не наділена правосвідомістю та волею приймати будь-які рішення і вчиняти ті чи інші діяння, тому для реалізації її правомочностей від імені та в інтересах діють відповідні фізособи, суб'єктивне ставлення яких до вчинюваних діянь і є вираженням волі юридичної особи.

У зв'язку із цим законодавством щодо юридичної особи запроваджено саме заходи кримінально-правового характеру (а не визнання її суб'єктом злочину), що застосовуватимуться судом після встановлення винуватості фізособи в учиненні злочину від імені та в інтересах юридичної особи.

Разом із тим відповідно до положень Закону обставини, що є підставою для застосування до юридичних осіб заходів кримінально-правового характеру, підлягають обов'язковому доказуванню у кримінальному провадженні.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»