Незалежна асоціація банків України (далі — НАБУ) звернулася до НБУ, ДФС, Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики, Комітету ВРУ з питань фінансів і банківської діяльності щодо роз’яснення проблемних питань у практичній реалізації вимоги НБУ до банків щодо зарахування винятково зарплати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат на окремий поточний рахунок фізичної особи чи вже відкритий для цих цілей рахунок.

Так, під час практичного застосування зазначених норм виникає питання їх реальної реалізації.

Банк повинен укласти додатковий договір до договору банківського рахунку з клієнтом, самостійно встановити відповідні параметри, зробивши в порядку такі рахунки окремими зі спеціальним режимом винятково для зарахування заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат. 

Це, на думку НАБУ, суперечать загальним засадам цивільного законодавства України, оскільки банк в односторонньому порядку не може та не має права заборонити розпоряджатися банківським рахунком, як і зобов’язати підписати клієнта спеціальний відповідний додатковий договір до договору банківського рахунку.

Серед запитань, які НАБУ адресує, зокрема:

1. Які дії банку в разі відмови клієнта від підписання додаткового договору до договору банківського рахунку?

2. Якщо банки в односторонньому порядку обмежать банківські рахунки лише надходженнями від виплати заробітної плати, стипендій, пенсій, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат, яким чином банкам і клієнту здійснювати повернення грошових коштів, які були неправомірно списані в торгівельних мережах, у мережі Інтернет і підлягають поверненню на той самий рахунок (платіжну картку)?

3. Чи можуть бути прирівняні виплати матеріальної допомоги, компенсації витрат на відрядження до «цільових» зарахувань?

4. У випадку визначення діючого рахунку окремим рахунком для зарахування заробітної плати, стипендії, пенсій, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат шляхом підписання з клієнтом відповідного додаткового договору до договору банківського рахунку, і зважаючи, що проценти нараховуються на залишок коштів на цьому окремому рахунку, залишок коштів на цьому рахунку, який існував на дату підписання відповідного додаткового договору, також вважається сформованим за рахунок цільових надходжень? 

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»