Уряд України на засіданні в п’ятницю, 22 серпня, схвалив пакет антикорупційних законопроектів — повідомляє Урядовий портал.

Проект Закону «Про Національне антикорупційне бюро України» передбачає створення спеціалізованого правоохоронного антикорупційного органу — Національного антикорупційного бюро України. Основними функціями новоствореного Національного бюро будуть виявлення та розслідування корупційних злочинів, які вчинені вищими посадовими особами держави або становлять особливу суспільну небезпеку. У свою чергу, компетенція Національного антикорупційного бюро не поширюватиметься на приватний сектор.

Також схвалено законопроект «Про запобігання корупції». Цей проект має замінити чинний на сьогодні, але неефективний Закон України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Передбачається впровадження сучасного механізму фінансового контролю за майновим станом публічних службовців — декларації подаватимуться в електронній формі, оприлюднюватимуться у відкритому реєстрі, а також підлягатимуть перевірці незалежною установою.

У разі якщо спосіб життя чиновника явно не відповідає його доходам, передбачається можливість проведення детальної перевірки як доходів, так і витрат такого чиновника, а також притягнення його до відповідальності, якщо підтвердяться факти незаконного збагачення чи вчинення іншого корупційного правопорушення.

Ще однією важливою новиною законопроекту є позбавлення можливості участі в державних закупівлях компаній, у яких відсутні антикорупційні програми або які внесені до Єдиного державного реєстру осіб, притягнених до відповідальності за корупційні правопорушення.

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичних осіб та публічних діячів» передбачає розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників юридичних осіб (фізичних осіб, які фактично контролюють компанії) при здійсненні їх державної реєстрації.

Це дасть змогу запобігти утворенню фіктивних компаній, у тому числі в офшорах, із метою відмивання одержаних злочинним шляхом доходів. Відтак, корупціонери будуть позбавлені ще одного механізму, який дозволяє використовувати отримані в незаконний спосіб прибутки.

Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»